Sıkça Sorulan Sorular

 • Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Nedir?

  Tüp mide ameliyatı, diğer adıyla sleeve gastrektomi dünyada en çok tercih edilen obezite ameliyatıdır. Midenizin kapasitesi azaltılarak fazla yemenizin önüne geçilir. Ayrıca midedeki açlık merkezi de çıkartıldığı için ameliyattan sonra acıkma hissi azalır.

 • Kimler tüp mide ameliyatı olabilir?

  Obezite, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği Vücut Kitle İndeksi (VKİ) adı verilen bir yöntemle hesaplanır. Boy ve vücut ağırlığı ile hesaplanan bu değere göre obezite hastalığının derecesi ve tedavisi belirlenir. VKİ değeri 35-40 arasında olup diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi obezitenin neden olduğu hastalıkları olan ve VKİ değeri 40 ve üzeri olan hastalara obezite cerrahisi uygulanır.

 • Tüp mide ameliyatının faydaları nelerdir?

  Obezite kişiyi hem fiziksel hem ruhsal hem de metabolik olarak olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Yetmişten fazla hastalığa yol açtığı bilinmektedir. Tüp mide ameliyatı ile obeziteyi kısa sürede kontrol altına alıp sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Midenizin kapasitesi küçülecek ve iştahınızı kontrol altına alınacak. Böylece sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vereceksiniz.

 • Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer?

  Ameliyatın süresi ortalama 30-45 dakikadır. Ameliyattan sonra derlenme odasında kendinize geldikten sonra odanıza ineceksiniz. Ortalama iki saat sonra ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz.

 • Tüp mide yöntemi ile ne kadar kilo veririm?

  Obezite tedavisinde hedef, vücuttaki yağ oranını azaltmaktır. Bu nedenle verilen kilo miktarı hastadan hastaya değişir. Fazla kilonun ortalama 1,5 yıl içinde verilmesi hedeflenir. Önemli olan bu sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır.

 • Tüp mide ameliyatının riskleri var mı?

  Her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatının da riskleri vardır. Ancak bypass ameliyatları kadar yüksek değildir. Ameliyattan sonra dikiş hattında kaçak, kanama, damarlarda emboli, yara yerinde enfeksiyon, akciğer enfeksiyonu gibi komplikasyonlar oluşabilir.

 • Mide Botoksu Nedir?

  Mide botoksu ameliyatsız zayıflama yöntemlerindendir. Midenin çalışması yavaşlatılarak tokluk süresi uzatılır. Daha konforlu ve etkili bir zayıflama sağlanır.

 • Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

  Mide botoksu endoskopi eşliğinde uygulanır. Midenizin içi kontrol edilir, engel bir durum yoksa işleme geçilir. Yaklaşık 10 dakikada işlem tamamlanır. 30 dakika sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 • Mide Botoksunun etkisi nasıl oluyor?

  Mide botoksunun etkisi iki gün sonra başlar, yaklaşık 10. günde maksimum etkiye ulaşır. Ortalama 6 ay devam eder. Bu süre boyunca uygulayacağınız beslenme ve egzersiz programları ile başarıya ulaşmanız planlanır. Mide botoksunun etki süresi boyunca diyetisyen takibinde olmanız çok önemlidir. İyi takip size başarılı kilo kaybını sağlayacak. Botoksun etkisiyle mide kaslarının çalışması yavaşlar. Gıdalar midede daha uzun süre kalır. Kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz. Verilen beslenme programına daha rahat uyarsınız. Kilo verme süreciniz daha konforlu geçer.

 • Mide Botoksunun Zararı var mı?

  Botoks yıllardır insan vücudunda uygulanan bir ilaçtır. Etkisi sadece uygulandığı alanda görülür. Vücuda dağılmaz. Sistemik bir yan etkisi yoktur.

Bize Başvurun