Mide Balonu

Mide balonu nedir?

Mide balonu ameliyatsız zayıflama yöntemidir. Mide balonu ile erken doyma hedeflenir. Balon midede yer kaplar. Daha az gıda alınmasını sağlar. Böylece istediğiniz kiloya ulaşmanıza yardımcı olur. 

Mide balonu nasıl takılır?

Mide balonu endoskopi eşliğinde takılır. İşlem sedasyon anestezisi altında yapılır. Yani siz uyuduktan sonra başlanır. Midenizin içi kontrol edildikten sonra botoks uygulamasına geçilir. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer. 30 dakika sonra tekrar işinize dönebilirsiniz.

Mide balonu nasıl çıkartılır?

Mide balonu İzmir’deki hastanemizde yine uyutularak çıkartılır. Öncelikle balonun içi boşaltılır. Özel bir aletle tutularak çıkartılır. İşlemden önce birkaç gün sıvı diyet yapılması gereklidir. Balon çıkartıldıktan sonra hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Kime mide balonu takılabilir?

Mide balonu midenizde uzun bir süre kalacak. Bu nedenle kime mide balonu takılabilir karar verirken sadece hastanın istemesi yeterli olmaz. Hastanın vücut kitle indeksi, ek hastalıkları, geçirdiği ameliyatlar ilk karar vermede etkilidir. Ancak endoskopi ile mide içerisi değerlendirildikten sonra işleme başlanabilir. 

Kime mide balonu takılamaz?

Mide balonu midede yer kaplayarak erken doyma sağlar. Bu etkiyi görebilmek için midenin hazır olması gerekiyor. Endoskopi ile mide kontrol edilir. Mide ülseri, mide fıtığı ve şiddetli reflü şikayeti olan hastalarda mide balonu takılamaz. Önce bu sorunların çözülmesi gerekir. Sorun çözüldükten sonra mide uygunsa balon takılabilir. 

Mide balonu patlar mı? Patlarsa ne olur?

Mide balonu vücuda uygun sağlam plastikten yapılmış bir üründür. Mide balonunun patlama ihtimali düşüktür. Ancak balon uzun süre kalırsa, balona zarar verecek gıdalar tüketilirse patlama ihtimali olabilir. Sıvı ile şişirilen mide balonu patlarsa idrar rengi değişerek sinyal verir. Böyle bir durumda hızlıca bizimle iletişime geçin. Balon midede kalabileceği gibi bağırsaklara da geçebilir. Doğal yolla çıkabileceği gibi, ameliyatla çıkarmak da gerekebilir. 

Mide balonu ile kaç kilo veririm?

Mide balonu ile kaç kilo vereceğiniz sizin fazla kilonuza ve kurallara uymanıza bağlı olarak değişir. Hedeflenen fazla kilonuzun en az yarısını vermenizdir. Eğer sağlıklı beslenir ve düzenli spor yaparsanız fazla kilonuzun tamamından kurtulabilirsiniz. 

Mide balonunun riskleri nelerdir?

Mide balonunun risklerini işlem sırasında olanlar ve sonrasında olanlar olarak gruplayabiliriz. İşlem sırasında anesteziye bağlı riskler vardır. Kişinin sağlık durumuna göre bu riskler değişir. Sağlıklı bir bireyde riskler çok düşükken, kalp yetmezliği, solunum sıkıntısı gibi önemli hastalıkları olanlarda risk biraz daha fazladır. Balon fazla şişirilirse veya mide duvarı balona hassasiyet gösterirse mide yüzeyinde ülser gelişebilir. Balon takıldıktan sonra ilk birkaç gün bulantı, kusma veya karın ağrısı görülebilir. Bu etkiler ilaçlarla giderilebilir. Çok nadiren balonu erken dönemde çıkarmak gerekebilir.

Mide balonu sonrası beslenme nasıl olur?

Mide balonu sonrası beslenme programı diyetisyenimiz tarafından hazırlanmaktadır. İlk birkaç gün sıvı sonra püre beslenme verilir. Daha sonra ise normal beslenmeye geçilir. Düzenli kontroller ile hem vitamin seviyeleriniz, hem de vücut analiziniz takip edilir. 

Mide balonu işe yarar mı?

Mide balonunun etkisi kişiden kişiye göre değişir. Kişinin beklentisi ve programa uymasına göre değerlendirilir. Mide balonu tedavisinde hedefimiz, fazla kilonun en az yarısını vermektir. Hasta bu süreçte beslenme programına uymazsa, egzersiz yapmazsa ve bizimle iletişime geçmezse başarılı olamaz. Balonun işe yaramadığını düşünebilir. Sizi zayıflatacak olan balonun kendisi değil, balonun etkisidir. Mide balonu sayesinde daha kontrollü beslenir, daha az gıda ile doyarsınız. 

 

Mide balonu çeşitleri var mı?

Mide balonunun ülkemizde üç çeşiti vardır. 6 aylık balonlar en çok tercih edilen ve en uygun ücrete uygulanabilen balonlardır. 12 aylık ayarlanabilen balonlar ve 4 aylık yutulabilen balonlar ise daha nadir tercih edilmektedir. 

Mide balonu 2022 fiyatları ne kadar?

Mide balonu 2022 fiyatları işlemin yapılacağı merkeze ve balonun çeşitine göre değişmektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.