Tüp mide ameliyatından sonra kabızlık olur mu?

 

“Kabızlık bir hastalık değil, bağırsaklarınızın verdiği bir yanıttır.”

Tüp mide ameliyatından sonra en sık görülen sorunlardan birisi kabızlıktır. Özellikle sıvı ve püre beslenme döneminde daha fazla görülür. Hastalar normal beslenmeye geçip spor yaptıkça bağırsaklar normal düzene geçer.

Bağırsak tembelliği olarak da bilinen kabızlık, dışkının sertleşmesidir. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, az su ve lif tüketme, hareketsizlik ve bazı hastalıklar sonucu kabızlık görülebilir.

 

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

“Kabızlık nasıl geçer?” ya da “Kabızlığa ne iyi gelir?” en çok karşılaştığımız sorulardandır. Kabızlık tedavisinde aslında yapmamız gereken sağlıklı yaşam tarzına dönmektir. Bağırsaklarımızın doğru çalışması için bol su içmeli, lif tüketmeli, düzenli hareket etmeliyiz. Bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri arttırmak için, probiyotik kullanabiliriz.

Kabızlıktan korunmak için lif içeren meyve, sebze, tahıl ve bakliyatları dengeli tüketmeliyiz. Gıdaları iyi çiğnemeliyiz. Kahveyi azaltmalıyız. Unutmayın, bazen süt ve süt ürünleri de kabızlığa neden olabilir. Aşırı tüketmeyin. Düzenli egzersiz yaparak bağırsakların hareketini arttırın.

Uzun süren kabızlığınız olduğunda mutlaka doktorunuza danışın. Sağlıklı günler dilerim.